1 жовтня – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЛЮДЕЙ ПОХИЛОГО ВІКУ

Викрадає спогади, повсякденні навички і особистість. Старече недоумство (деменція) і його різновид – хвороба Альцгеймера, вражає клітини головного мозку, проявляється порушенням функцій його роботи, через що людина поступово втрачає знання та навички.

Хвороба Альцгеймера – причини та профілактика

Зараз у світі понад 50 млн. людей з деменцією. Після 65 років ризик захворіти суттєво зростає: цю патологію має кожна 6-та людина старше 80 років, кожна 3-тя старше 85 та кожна 2-га людина після 90 років. За прогнозами, через 10 років у світі буде понад 80 млн. людей з деменцією, а ще через 30 – 152 млн. У США ця хвороба щороку забирає більше життів, ніж рак грудей і рак передміхурової залози разом.

Цікаві факти:
– Жінки, особливо у віці після 85 років, частіше хворіють на хворобу Альцгеймера;
– синдром Дауна та генетична схильність підвищують ризик розвитку хвороби;
– ожиріння, діабет, гіпертонія, серцево-судинні захворювання, клінічна депресія та стрес, запальні процеси в організмі, паління та малорухомий спосіб життя здатні прискорити появу симптомів та розвиток недуги.

Про розвиток хвороби Альцгеймера можуть свідчити:
• Людина не розуміє, де знаходиться, та погано орієнтується в часі;
• Значно довше виконує звичну роботу;
• Перепитує та постійно уточнює вже відому інформацію;
• Може розгубитися в тому, що хотіла сказати;
• Губить речі або кладе їх не на свої місця;
• Виникають проблеми з підрахунком грошей чи розрахунками;
• Настрій суттєво змінюється, у поведінці відбуваються незвичні зміни;
• Втрачається здатність мислити раціонально та ухвалювати рішення;
• Стає складно орієнтуватися в просторі, розрізняти кольори та контрастність, з’являються порушення координації рухів, виникають проблеми з читанням тощо.

При появі хоча б одного з цих симптомів варто звернутися до лікаря.

Профілактика хвороби Альцгеймера

Чи можливо попередити хворобу Альцгеймера? Такі фактори, як вік або гени – змінити неможливо, однак, всі решту можна мінімізувати.

1. Вивчення нової інформації, інтелектуальні ігри, гра на музичних інструментах, дають можливість зміцнити нейронні мережі мозку та сповільнюють їх ослаблення в процесі старіння. Це знижує ризик розвитку хвороби у 2-4 рази.

2. Збалансоване здорове харчування з низьким вмістом вуглеводів попереджує не лише серцево-судинні захворювання та появу діабету, але й деменції. У щоденному раціоні мають бути нежирні види м’яса, морська риба, продукти із цільного зерна, яйця, фрукти та овочі, особливо зелень, горіхи, бобові, кисломолочні продукти, якісні жири. Варто уникати надлишку вуглеводів, смаженої їжі, трансжирів та солодощів, адже вживання 30 грамів цукру на добу підвищує ризик захворювання на 33%.

3. Варто більше гуляти на свіжому повітрі, бігати, займатися спортом кілька разів на тиждень. А завдяки танцям не лише підвищується тонус м’язів, кровообіг всього тіла, але й покращуються когнітивні функції мозку та настрій.

4. Активне спілкування з людьми допоможе підвищити розумову діяльність, концентрацію уваги та стимулює пам’ять.

5. Дослідження виявили зв’язок між бактеріями, що викликають хвороби ясен (хронічний генералізований періодонтит), і хворобою Альцгеймера.

Людям іх хворобою Альцгеймера потрібна допомога та підтримка близьких.

Важливо не допускати бездієвості головному мозку – тренувати короткочасну пам’ять, увагу, мову, логіку, час реакції, координацію рук і очей. Хвороба Альцгеймера одна із найбільш досліджуваних у сучасній науці, медики продовжують шукати спосіб запобігти захворюванню, уповільнити його розвиток та лікувати. Але вибір на користь здорового способу життя покращить самопочуття і захистить наш мозок.

До переліку новин...