Антибіотик «на власний розсуд» чи за рецептом лікаря: в чому різниця?

Як відомо, 2020-й був проголошений роком боротьби з антибіотикорезистентністю. Все більше інфекційних захворювань, таких як пневмонія, туберкульоз, гонорея та сальмонельоз, ‒ стає важче лікувати через зниження ефективності антибіотиків. Як наслідок – лікування триває довше і не завжди ефективне. Якщо не вжити заходів, до летальних наслідків будуть призводити навіть незначні травми та порізи.

Однією з основних причин розвитку антибіотикорезистетності є безконтрольний, тобто безрецептурний продаж антибіотиків та їх вживання «про всяк випадок».

Лише лікар має право та повинен призначати такі препарати і в разі крайньої потреби!

Стійкість бактерій до антибіотиків — це явище закономірне. Однак, якщо створити сприятливі умови, то цей процес активізується. І, що частіше використовується антибіотик, тим швидше з’являються та розмножуються бактерії, які втратили чутливість до нього.

Якщо препарати приймати не за призначенням, то:

– з кожним разом вживання препарату з усіх існуючих бактерій якась буде виживати. Нове ж покоління цих бактерій буде нечутливим до цього антибіотику наступного разу;

– через неконтрольоване вживання антибіотиків з’являться проблеми з мікрофлорою кишківника, що складається з корисних бактерій.

Відповідальність за стрімкий ріст нечутливості бактерій до антибіотиків лежить як на людях, які займаються самолікуванням, так і на фармацевтах, котрі не інформують клієнтів про наслідки купівлі антибіотиків без призначення лікаря.

Дослідження та відкриття нових антибіотиків тривають. За цей час ще більше бактерій стануть резистентними до препаратів. Сприяти уповільненню цього процесу може кожен: лише необхідно відповідально ставитись до вживання антибіотиків, не займатися самолікуванням та не радити «перевірених антибіотиків» іншим.

До переліку статей...