Грудне вигодовування – найкраще рішення для дитини до 1 року

З нагоди Всесвітнього дня здоров’я, що відзначається 7 квітня, хочемо знову нагадати про важливість раціонального харчування дітей, особливо грудного та раннього віку.

Природне вигодовування – найбільш фізіологічний та повноцінний спосіб харчування для дітей грудного віку. Найкращим для цього є материнське молоко, що за своїми властивостями є унікальним продуктом. Воно багате на біологічно активні сполуки, що впливають на ріст, розвиток, формування імунітету, психосоціальний розвиток дитини. Крім того, час, що проводить мама, коли годує грудьми, дуже зближує її з дитиною. А для маляти – це ще й відчуття безпеки.

З молоком матері немовля отримує поживні речовини та вітаміни, а також антитіла – захист від хвороб. Грудне вигодовування сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку немовляти.

Протягом перших 6 місяців життя материнське молоко повністю задовольняє потреби дитини в поживних речовинах, з 6 до 12 місяців – щонайменше половину потреб, а протягом другого року життя – третину.

Також годування грудьми є профілактикою для розвитку у дитини астми та діабету. Такі діти у старшому віці рідше страждають від надлишкової ваги або ожиріння, більш успішні у навчанні та краще розвинуті інтелектуально.

Грудне вигодовування приносить користь й матері, оскільки є дієвою профілактикою раку молочної залози, яєчників та цукрового діабету.

Проте, годування грудьми не є альтернативою вакцинації. Воно не здатне захистити дитину від інфекцій, проти яких здійснюють щеплення.

КНП «Хмельницький обласний центр громадського здоров`я» проаналізувало надання медичної допомоги дітям у містах та сільській місцевості за 2019 та 2020 роки.

При цьому, до звітності включили дітей 1 року життя. Так, згідно з даними територій, у 2019 році в області досягли 1 року 10500 дітей, з них перебували на виключно грудному годуванні до 3-х місяців 2845 (27,1 %). У 2020 році кількість таких дітей дещо зменшилась і становила 24,89 %.

Виключно на грудному годуванні до 6 місяців у 2019 році перебували 6319 дітей з 10500, що досягли віку 1 року (60,18 %). У 2020 році ця цифра дещо збільшилась і становила 62,04 %.

Проаналізовані дані свідчать, що мешканки міст більше уваги приділяють грудному вигодовуванню дітей, аніж у сільській місцевості. Зокрема, у 2019 році у містах відсоток дітей, які перебували виключно на грудному годуванні до 3-х місяців, становив 26,85 %, у 2020 році – 22,63 %. Кількість дітей виключно на грудному вигодовуванні до 6 місяців у 2019 році становила 59,22 %, у 2020 році – зросла до 63,05 %.

У сільській місцевості ситуація не поліпшилася: у 2019 році до 3-х місяців на виключно грудному вигодуванні до 3-х місяців були 27,59 % малюків, у 2020 році – 29,95 %. Також зменшилася питома вага дітей, які перебували виключно на грудному годуванні до 6 місяців: 2019 рік – 62,1 %, 2020 рік – 59,76 %.

Основні правила успішного грудного вигодовування (На основі рекомендацій ВООЗ/ ЮНІСЕФ)

1. Перше прикладання дитини до грудей має відбутися протягом першої години після народження, ще в пологовій палаті.

2. Забезпечити спільне перебування матері й дитини в одній палаті. Це дозволить матері й дитині адаптуватися один до одного та налагодити годування на вимогу дитини.

3. Дотримуватись лише грудного вигодовування у перші дні життя дитини.

Важливо, щоб дитина у перші дні життя отримувала лише молозиво з грудей матері. Воно повністю забезпечує потреби дитини в калоріях, білках, жирах і вуглеводах, містить мало рідини, що захищає недорозвинені нирки дитини від надмірного навантаження. Молозиво покриває незрілу поверхню кишківника, захищаючи її від бактерій, вірусів, паразитів та інших патогенних агентів. Імунні фактори допомагають системі адаптуватись до процесу травлення. Фактори росту активізують власні системи дитини, діючи, як імуномодулятори і стимулятори росту.

Допоювання водичкою поступово змиває захист молозива, а введення в шлунково-кишковий тракт дитини замінників грудного молока є грубим втручанням у функціонування організму дитини.

Будь-яке догодовування дитини можливе лише за крайньої потреби, при цьому забороняється використовувати пляшечку. Догодовувати потрібно тільки з ложечки, піпетки, шприца без голки, або системи для годування.

4. Правильне прикладання до грудей і зручне положення при годуванні дозволить матері уникнути багатьох проблем й ускладнень із грудьми.

Ознаки правильного прикладання дитини до грудей:

  • підборіддя і носик дитини торкається грудей;
  • її рот широко розкритий;
  • її нижня губа вивернута назовні;
  • щічки дитини круглі або ніби розпливаються по материнській груді;
  • більша частина ареоли захоплена ротиком дитини (губки розміщені на 2,5– 4 см вище від основи соска);
  • дитина повільно смокче і чути, як вона ковтає молоко;
  • процес годування є безболісним для матері.

Якщо дитина правильно захопила мамину грудь, то вона може тривало смоктати, не завдаючи мамі шкоди. Як правило, дитина сама випускає груди, задоволена і сонна.

5. Дотримуватись годування на вимогу дитини.

Малюка необхідно прикладати до грудей не лише для того, щоб попоїсти. Смоктання грудей – це спосіб спілкування з матір’ю, що забезпечує дитині відчуття безпеки й комфорту. Тому маля треба прикладати до грудей за вимогою, але не рідше ніж кожні 1,5-2 години (вдень). У дитини перших місяців життя на добу може бути 12-20 прикладань до грудей з проміжками 5-15 хвилин.

Не треба боятися прикладати дитину до грудей так часто, як вона просить. Шлунок дитини фактично не бере участі у перетравленні молока. Дитина не з’їсть більше, ніж їй потрібно.

Чому для мами важливо часто прикладати дитину до грудей?

Річ у тім, що за вироблення й виділення молока відповідають 2 гормони: окситоцин і пролактин.

Пролактин відповідає безпосередньо за вироблення молока. Він виробляється тільки, якщо дитина смокче груди. Відповідно, якщо дитину прикладати неправильно, то пролактин буде погано вироблятися. Таким чином, щораз годуючи дитину ми «замовляємо» молоко на наступне годування. Пролактин живе в крові недовго – приблизно 1,5 години, тому годування раз на 3-4 години зменшує вироблення молока приблизно в геометричній прогресії.

Другий гормон – окситоцин, відповідає за виділення молока із грудей. На його вироблення впливає дуже багато речей: ссання дитиною грудей, зовнішній вигляд, запах, плач, думки про дитину, різні речі, що приносять задоволення, напої для збільшення лактації. Пригнічують цей гормон стрес і невпевненість у собі.

Матері, котра годує грудьми, необхідно споживати рідину за потребою. Це, приблизно, 2 літра на день. Сама лише випита рідина жодним чином не впливає на вироблення молока, лише надмірна кількість спожитої рідини може призвести до зменшення кількості грудного молока.

Грудне вигодовування – це не лише годування малюка. Це – спосіб виховання, батьківська опіка, це зусилля й самопожертва, що виховують молоду маму, вдосконалюють її як особистість. Це – мандрівка життям разом із дитиною. Будьте щасливі в своєму материнстві!

До переліку статей...