Право на думку і власний вибір

Антонова Зінаїда, психолог Хмельницького обласного центру громадського здоров’я, кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології та педагогіки Хмельницького національного університету

Кожна людина має право на власну думку та вільний вибір приймати рішення з будь-яких питань, в тому числі,  як особистого здоров’я так, і  своїх дітей, близьких тощо. Проте, яке ж рішення буде вірним? Чудову відповідь дає притча.

Одного разу зібралися Боги і створили людину. І постало перед ними серйозне питання: куди від неї заховати істину?

– Давайте сховаємо її на дні океану!

– Ні-ні! Давайте сховаємо її на зворотному боці Місяця. Не скоро вона зможе туди дістатися!

– Хммм! А не сховати нам її на краю Всесвіту?!

І тоді наймудріший з Богів сказав: «Ми сховаємо істину в серцях людей. Я впевнений, вони в пошуках її опустяться на дно океану. Вони шукатимуть її на іншій стороні Місяця і по всьому Всесвіту, навіть не підозрюючи, як вона близько».

Кожного разу, коли ми знаходимось перед необхідністю вибирати, потрібно пам’ятати, що насправді існує завжди лише два варіанти вибору. Вибір на користь минулого – або вибір на користь майбутнього.

Як же тоді зробити правильний вибір? Часто відповідь суттєво залежить від обставин та контексту ситуації. Коли сусіднє місто вимерло від чорної віспи, КРАЩЕ навмисне заразити себе Variola minor і вижити з вірогідністю 95%, ніж заразитись Variola major та померти з вірогідністю 30%. В ШІСТЬ РАЗІВ КРАЩЕ!!! Видалити пухлину і прожити потім ще 50 років – краще, аніж відмовитись від лікування та померти. Але, якщо без лікування людина проживе 3 місяці, а з лікуванням 6 страждаючи, то лікарі дають їй вибір: як саме ВОНА хоче. Зробити щеплення всім, у кого немає протипоказів КРАЩЕ, ніж якщо всі будуть хворіти. Тому що, у випадку масової захворюваності значно БІЛЬШЕ людей постраждає та помре.

Дійсно, у вакцинації є певний відсоток ризику. Нам хотілось би і рибку з’їсти, і в воду не лізти. Від вакцини не буде ризиків (тай потреби у ній, відповідно), тоді, коли хворобу буде знищено (як відбулось з натуральною віспою). Відмовляючись від щеплень, ми лише віддаляємо цей момент. Але й не всі хвороби можна подолати за допомогою вакцинації. Тому деякі вакцини з нами надовго – і це КРАЩЕ, ніж хворіти.

Щоб зробити вірний вибір, потрібно завжди оцінювати співвідношення «ризик:користь», володіючи реальними об’єктивними даними з питань щеплень. Але якщо ви знаходитесь в режимі дефіциту інформації (нічого не знаєте про вакцинацію), то ваше рішення НЕ БУДЕ ОБ’ЄКТИВНИМ. Якщо хтось буде вам повідомляти непропорційно багато про шкоду, то ваше рішення знову ж, таки НЕ БУДЕ ОБ’ЄКТИВНИМ. У вас буде лише своя думка, яка основана на спотворених даних. І в цій ситуації, ваша думка в апріорі СУБ’ЄКТИВНА та немає жодних прав.

Ви маєте право на достовірну інформацію! І саме ЦЕ в ваших інтересах! Замість неї, під соусом ВСІЄЇ ПРАВДИ вам підсовують брехливі, спотворені дані, тиснуть на емоції та маніпулюють заради якихось своїх цілей.

Право на думку має місце в питаннях, які можна описати фразою «про смаки не сперечаються». Але є ситуації, де особиста думка нічого не варта. І це підтверджує багатовікова історія, статистика та світовий практичний досвід.

До переліку статей...