Рак молочної залози

За даними ВООЗ, рак молочної залози (РМЗ) є найбільш розповсюдженим серед усіх видів раку у світі. За даними Національного Інституту раку, кожна 7-8 жінка в Україні має проблеми з грудьми. Однак, зволікання призводить до того, що при першому зверненні до лікаря у 25 % жінок виявляють рак у запущеному стані, нерідко – з метастазами. Щороку РМЗ діагностують у близько 15 тис. українок.

Фактори ризику, що збільшують ймовірність виникнення раку грудей:

• якщо у когось з родини був рак грудей (ризик вдвічі-втричі більше);
• раннє статеве дозрівання;
• пізня менопауза;
• народження 1-ї дитини після 28 років і/або штучне вигодовування (годування грудьми має захисний ефект);
• вживання пероральних контрацептивів;
• проходження замісної гормональної терапії (ЗГТ);
• зловживання алкоголем, надмірна вага, ожиріння, фізична пасивність.

Змінити ситуацію на краще допоможе раннє виявлення хвороби. За даними статистики, на 1 стадії рак грудей виліковний у 95 % жінок, на 2 стадії – у 80 %, а на 3 стадії – у половини пацієнток.

Важливо дбайливо ставитись до власного здоров᾽я. Перш за все, контролювати фактори ризику та здійснювати профілактику неінфекційних захворювань. Щоб попередити хворобу, необхідно стежити за своїм харчуванням, підтримувати фізичну активність, не зловживати спиртним, уникати переїдання та контролювати власну вагу.

Доволі важко самостійно виявити цю недугу, особливо на ранніх стадіях. Коли хвороба уже в запущеному стані, можуть з’являтися безболісні щільні утворення в грудній залозі, виділення із сосків чи їх деформація, зміна шкіри грудей (набряк, відчуття стягнення, почервоніння тощо), виразки та шкірні подразнення, біль поблизу молочної залози, збільшення лімфовузлів у паховій області, шиї або області ключиць.

На жаль, самообстеження не допоможе виявити пухлину менше 5 мм. Хоча саме на цій стадії хвороба найкраще піддається лікуванню. Виявити новоутворення на ранніх стадіях, до появи перших симптомів, дозволить скринінгова мамографія.

Тому лікарі радять жінкам раз на рік проходити обстеження у мамолога. До 40 років – це УЗ-діагностика, після 40 – обов’язкова щорічна мамографія. Саме це допоможе зберегти жіноче здоровя та продовжити життя!

До переліку статей...