В Україні очікують на прихід чотирьох вірусів грипу

Українцям варто вакцинуватись проти грипу, так як у поєднанні з коронавірусом вірус грипу може стати більш агресивним. Три компанії готові постачати вакцини проти грипу в Україну. Вони зазвичай з’являються в аптеках в жовтні-листопаді.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) прогнозує, що чотири віруси грипу будуть циркулювати в північній півкулі протягом сезону 2020-2021 років:

  • вірус, подібний до A/Guangdong-Maonan;
  • вірус, подібний до A/Hong Kong (H3N2);
  • вірус схожий на B/Washington (лінія B/Victoria);
  • вірус схожий на B/Phuket (лінія B/Yamagata).

Чотири вакцини проти грипу зареєстровано в Україні станом на 25 липня. Це Ваксігрип Тетра (Франція), Джісі Флю (Південна Корея), Гриповац  тетра (Нідерланди) та Інфраенца Ваксін (Китай).

Є тривалентні і чотиривалентні вакцини. Нові чотиривалентні вакцини захищають від усіх чотирьох штамів грипу, які, як прогнозує ВООЗ, будуть циркулювати в наступному сезоні. В даний час зареєстрована чотиривалентна вакцина “Гриповац тетра” (Нідерланди) і вже зареєстрована «Джісі Флю квадрівалент” (Південна Корея).

В Україні вже можуть використовуватись дві вакцини проти грипу – «Джісі Флю» (Південна Корея) та “Ваксігрип Тетра” (Франція). Обидві вони якісні та безпечні.

Обидві вакцини – це так звані спліт-вакцини, що означає «розщеплений вірус». Чим вони відрізняються? Перша вакцина захищає від трьох вірусів грипу, так звана тривалентна вакцина. Вона південнокорейська. Друга – вперше з’явилась цього року в Україні, але такі вакцини раніше використовувались і в США, і у Франції, у багатьох інших країнах світу, це не є якась нова вакцина. Вона захищає від чотирьох вірусів грипу, тобто є квадривалентною.

Вакцина від грипу платна, оскільки придбання її не включене в план закупівель за рахунок державного бюджету. Але отримувати щеплення проти грипу кожен сезон рекомендується для тих, хто працює з людьми, особливо з літніми людьми. Вакцину можна вільно купити в аптеці і вакцинуватися після консультації сімейного лікаря або в приватній клініці.

Скільки щеплень потрібно робити?

Як наголошують імунологи, у цьому питанні лікар повинен керуватись вказівками, які наведені в інструкціях до вакцин. Виробник проводить дослідження щодо своєї вакцини, як відповідають на вакцинацію діти та дорослі у різні вікові періоди, і надає рекомендації щодо того, вводити одну дозу чи дві дози.

Вакцина проти грипу може бути введена з будь-якою іншою вакциною як в один день, так і з будь-яким інтервалом.

Як правильно робити щеплення?

1. Звернутися до лікаря (чи то сімейного, чи то терапевта, чи то педіатра). Лікар огляне вас, визначить, чи немає протипоказань, а також надасть поради щодо транспортування вакцини, адже вона вимагає дотримання «холодового ланцюга».

2. Придбайте вакцину в аптеці вашого міста чи безпосередньо у клініці. Домовтесь із лікарем, щодо огляду, консультування і проведення вакцинації.

Від моменту, як ви купили вакцину, до моменту її введення має пройти не більше двох годин. Інакше вакцина може втратити свої захисні властивості. Тому у МОЗ, наприклад, наполегливо радять зберегти чек для визначення точної дати й часу придбання вакцини.

Важливо також дотримуватись умов зберігання і транспортування вакцини. Важливо не порушити «холодового ланцюга», інакше вакцина може втратити свої якості. Із цим допоможе впоратись спеціальна сумка з холодовим елементом, яку можна придбати або ж отримати під заставу в аптеці. Також деякі аптеки надають послугу безкоштовної доставки вакцини.

3. Отримайте щеплення. Вакцинацію здійснюють у кабінетах щеплень або кабінеті сімейного лікаря, якщо він облаштований для цього. Також можна звернутись до приватних медичних закладів.

У процесі щеплення можливі “підводні камені”. Якщо ви придбали вакцину в аптеці, не порадившись із лікарем, то лікар може сказати, що він вам її не призначав, і відмовитись вводити. Буває, що медичні працівники відмовляються проводити щеплення, якщо пацієнт приходить зі своєю вакциною, навіть якщо вона придбана за рецептом, навіть якщо були дотримані умови зберігання і транспортування і вакцина має всі необхідні документи, передбачені в Україні. Тоді варто змінити медичний заклад. У приватних медичних центрах за ваші гроші вас можуть запропонувати зробити велику кількість додаткових аналізів. Це не потрібно робити, але запропонувати можуть.

Чи довго діє вакцина?

Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів.

До переліку статей...