Всесвітній день боротьби з гепатитом

Всесвітній День боротьби з гепатитом запровадили 2008 року. Ініціатором став Світовий Альянс з проблем гепатиту (World Hepatitis Alliance). У 2010-му році, на сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, цей День вирішили відзначати щорічно 28-го липня. Відзначення такого Дня на міжнародному рівні зумовлене необхідністю більш широкої поінформованості світової громадськості про це захворювання, шляхи його передачі, методи діагностики, стратегії доступного лікування і можливої профілактики, особливо групи В і С, а також привернення уваги урядів і неурядових організацій до необхідності надання підтримки людям, котрі живуть з гепатитом В і С. Переважна більшість цих людей не мають доступу до необхідного для порятунку життя тестування та лікування. Статистика невблаганна – в середньому, кожна 20 людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або C. Ця статистика перевищує показники за кількістю ВІЛ-інфікованих або хворих на рак, проте рівень обізнаності людей про гепатит вкрай низький.

Гепатит – це вірусне захворювання печінки запального характеру. Існує 5 основних вірусів гепатиту: типи А, B, C, D, E. Вірусні гепатити небезпечні тим, що вони можуть призвести до розвитку серйозних ускладнень, викликати спалахи хвороби та значне поширення захворювання. 96% усіх смертей пов’язані із захворюванням на вірусні гепатити В і С. За даними з «Глобальної доповіді ВООЗ про гепатит 2017», близько 325 мільйонів людей у світі живуть з хронічною інфекцією, викликаною вірусом гепатиту B або вірусом гепатиту C.

За оціночними даними ВООЗ, 57% випадків цирозу печінки і 78% випадків первинного раку печінки зумовлені впливом вірусів гепатиту В або С. Для прискорення подолання вірусних гепатитів, ВООЗ розробила Глобальну Стратегію сектору охорони здоров’я по вірусному гепатиту на 2016–2021 роки — «На шляху до ліквідації вірусних гепатитів».

Ключові цілі Стратегії до 2020 та 2030 років:

  • скорочення нових випадків хронічного гепатиту В та С на 30% до 2020 р. та на 90% до 2030 р.;
  • скорочення кількості смертей на 10% та 65% у 2020 та у 2030 р. відповідно.
  •  

Досягнути зазначених цілей передбачено шляхом:

  • підвищення рівня охоплення дітей засобами імунопрофілактики ВГВ (3 дози вакцини);
  • попередження передачі гепатиту В від матері до дитини, що включає охоплення вакцинацією, допологове тестування та використання противірусних препаратів у вагітних жінок з ВГВ;
  • забезпечення безпеки донорської крові та її компонентів, ін’єкцій та хірургічних втручань;
  • впровадження програм зменшення шкоди для осіб, які вживають психоактивні речовини ін’єкційно (забезпечення доступу до стерильного ін’єкційного інструментарію та ефективних методів лікування залежності від психоактивних речовин);
  • розширення доступу до діагностики та лікування вірусних гепатитів В та С із використанням сучасних та найбільш ефективних методів діагностики та лікарських засобів.

За даними ВООЗ, за допомогою сучасних противірусних препаратів прямої дії можливо вилікувати понад 95% людей з вірусом гепатиту С.

Ситуація із захворюваністю на вірусні гепатити в Україні також має загрозливі форми. За даними досліджень, кількість інфікованих становить від 7 до 9% населення нашої держави – близько 3 млн. осіб.

З часу відкриття вірусу гепатиту С минуло вже понад 20 років. Сотні тисяч українців хворіють на гепатит С, проте й досі у Міністерстві охорони здоров’я точних даних про кількість хворих немає. Офіційна статистика ведеться лише з 2009 року. Обов’язкову перевірку на наявність хронічного гепатиту С та В проходять військовослужбовці та донори.

За офіційними даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, на початку 2019 року в Україні зареєстровано понад 82 тисячі людей з гепатитом С та понад 23 тисячі – з гепатитом В. Тобто, зі 100 хворих на вірусний гепатит С про свій діагноз знають лише п’ятеро. А зі 100 інфікованих на гепатит В – тільки троє. За оцінками експертів, в Україні вірусним гепатитом С інфіковані понад 2 мільйони людей, гепатитом В – понад 600 тисяч. На рівні Хмельниччини – це 1 людина на 800 чоловік дорослого населення.

За даними ВООЗ, Україна належить до країн із середньою розповсюдженістю гепатиту С. Однак, за результатами вибіркового моніторингу груп ризику, рівень інфікування вірусом гепатиту С серед деяких з них значно перевищує середньостатистичні показники і сягає 40 – 60%.

За ступенем негативного впливу на здоров’я населення та масштабами захворюваності вірусні гепатити в Україні посідають домінуюче місце в структурі інфекційної патології разом із грипом та гострими інфекційними захворюваннями верхніх дихальних шляхів.

Віруси гепатиту потрапляють в організм людини 2 основними способами:

1. Фекально-оральний: хвора людина може виділяти вірус з фекаліями, після чого той з водою або їжею потрапляє в кишківник інших людей. Він характерний для вірусів гепатиту А і Е та пов’язаний з недотриманням правил особистої гігієни, через брудні руки та неякісну воду, немиті овочі і фрукти, недостатню термічну обробку їжі.

2. Контакт людини з інфікованою кров’ю. Він характерний для вірусів гепатитів В, С, D, G. Найбільшу небезпеку, через поширеність і важкі наслідки зараження, становлять віруси гепатитів В і С. Передаватись вони можуть через незахищений статевий контакт, з інфікованою кров’ю чи біологічними рідинами, нанесення татуювання, пірсинг та манікюр із використанням нестерильних інструментів, переливання неперевіреної крові та її компонентів, від інфікованої матері до новонародженої дитини. Попередити інфікування вірусами гепатитів В та D допоможе лише вакцинація.

Якщо ви опинилися у групі ризику та запідозрили у себе гепатит, зверніться до сімейного лікаря, з яким у вас підписана декларація. Кожен пацієнт має право зробити безоплатний тест на вірусні гепатити. Така послуга входить до гарантованого державою пакету надання первинної медичної допомоги.

Для збереження свого здоров’я слід дотримуватися елементарних правил гігієни та проводити своєчасну вакцинацію, яка є надійним засобом захисту від вірусного гепатиту В.

До переліку новин...